TrafiCar zmienia zasady CarSharingu

Zdjęcie na licencji własnej

Od samego początku, gdy usłyszałem o CarSharinu, byłem zachwycony pomysłem pojazdów na minuty. Gdy tylko wchodzi do Gdańska nowa firma tego typu, staram się od razu przetestować ich usługi. Tym razem firma TrafiCar zmienia zasady rozliczania się za wypożyczenia pojazdu. Przeliczmy, jak to się ma na tle konkurencji.

Firmy CarSharingowe w Trójmieście

Pierwsze samochody na minuty w Trójmieście to właśnie TrafiCar. Długo nie mieliśmy dla nich konkurencji, aż wreszcie ukazały się Ople z automatyczną skrzynią biegów firmy MiiMove i trzy zupełnie różne modele Toyoty od firmy Panek. Dzisiaj to właśnie te firmy królują na tutejszych drogach i właśnie je wziąłem pod lupę, tworząc poniższe porównanie cen. Wszystkie te firmy posiadają w swojej ofercie wynajem samochodów w inny sposób niż na minuty lub w swojej flocie mają samochody dostawcze, jednakże w tym artykule skupiam się jedynie na możliwościach wynajmowania pojazdów osobowych na minuty bez dodatkowego abonamentu, przez co nie znajdziecie tutaj jeszcze jednej firmy, czyli CityBee.

Ile zapłacimy za wynajem z firmy TrafiCar?

Aktualnie musieliśmy rozliczać się zarówno za kilometr, jak i za czas który poświęciliśmy na przejechany dystans. Nie ważne czy staliśmy w korkach, czy też nie, zawsze trzeba było ponieść obie opłaty. W tego typu systemie rozliczeniowym stawka za 1km wynosiła 0,80zł, a za minutę jazdy płaciliśmy 0,50zł. Od 14 listopada zniesiona zostanie jednak opłata za czas jazdy, a w zamian podniesie się opłata za kilometr oraz będziemy zmuszeni zapłacić opłatę startową. Oznacza to, że za 1km zapłacimy 1,50zł, a także dodatkową opłatę wynoszącą 2,99zł za cały przejazd. Do naszej dyspozycji nadal będzie jedynie Renault Clio, czyli flota nie ulega zmianie.

Jak wygląda cennik firmy MiiMove?

Firma MiiMove, która króluje sporą ilością wspaniałych samochodów Opel Astra z automatyczną skrzynią biegów, posiada cennik taki sam jak TrafiCar przed proponowanymi zmianami. Mowa tu więc o 0,80zł za kilometr, oraz 0,50zł za minutę jazdy. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że w tej firmie nie odrzucimy rezerwacji bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Za taki czyn przyjdzie nam zapłacić 1zł. Od niedawna flota została wyposażona w dodatkowe pojazdy z silnikiem elektrycznym, a mianowicie w Ople Ampera. Nie miałem jednak jeszcze okazji się nimi przejechać.

Czy w firmie Panek zapłacimy podobnie?

W tym przypadku nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Do naszej dyspozycji mamy trzy różne modele samochodów firmy Toyota i to którym modelem zechcemy jechać, będzie miało znaczenie przy rozliczeniu czasu jazdy. Stałą ceną jest jednak opłata za kilometr, która wynosi 0,80zł. Do tej opłaty należy doliczyć cenę za każdą minutę jazdy w zależności od wybranego pojazdu. W przypadku Toyoty Yaris zapłacimy 0,50zł za minutę, jadąc Toyotą Corollą kwota podniesie się do 0,60zł za minutę, wybierając Toyotę C-HR przyjdzie nam zapłacić aż 0,80zł za minutę jazdy. Sami musimy zdecydować jakim autem będziemy chcieli jechać i tym samym ile przyjdzie nam zapłacić. Niestety oznacza to dla nas dłuższe szukanie odpowiedniego pojazdu, nim ruszymy w drogę.

Jaka wypożyczalnia wychodzi najtaniej?

Przejdźmy do sedna wątku, czyli wyliczmy, która firma będzie najtańsza. Do tego celu wybrałem swoją najczęściej ujeżdżaną trasę. 12 kilometrów w 25 minut. Czas, jaki podaje, jest uśredniony i realny dla pokonania założonego dystansu bez łamania przepisów. Oczywiście w przypadku rozliczeń minutowych zawsze będą wahania ceny czasem na naszą korzyść, a czasem na korzyść firmy, od której wynajmujemy pojazd, jednak to samo można powiedzieć o pokonywaniu codziennie tej samej trasy swoim pojazdem. Sprawdźmy zatem ile zapłacę w każdej z firmy.

TrafiCar:
Według starego cennika: (12km*0,80zł)+(25min*0,50zł)=9,60zł+12,50zł=22,10zł
Według nowego cennika: 2,99zł+(12km*1,50zł)=2,99zł+18zł=20,99zł
Nowy cennik jest więc korzystniejszy dla nas o 1,11zł dla tego przypadku.

MiiMove: (12km*0,80zł)+(25min*0,50zł)=9,60zł+12,50zł=22,10zł

Panek:
Toyota Yaris: (12km*0,80zł)+(25min*0,50zł)=9,60zł+12,50zł=22,10zł
Toyota Corolla: (12km*0,80zł)+(25min*0,60zł)=9,60zł+15zł=24,60zł
Toyota C-HR: (12km*0,80zł)+(25min*0,80zł)=9,60zł+20zł=29,60zł

Podsumowując

Miejsce 1: TrafiCar – 20,99zł
Miejsce 2: MiiMove i Panek o ile wybierzemy Toyotę Yaris – 22,10zł
Miejsce 3: Pozostałe pojazdy z floty firmy Panek – 24,60zł-29,60zł

Najtaniej wychodzi nowa propozycja cen od TrafiCara. Jak będzie w rzeczywistości – dopiero się okaże, jednak po raz kolejny właśnie ta firma zaczyna dyktować warunki w Trójmiejskim CarSharingu. Myślicie, że inne firmy pójdą tą drogą? Jaki cennik Wam bardziej pasuje? A może jesteście w stanie dopłacić za wygodniejszy pojazd lub gdzieś brakuje Wam strefy danej firmy? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzu.